12/04/2024

Blekyna

Dyra Rohrbach-Benko

Blekynku sme si vyhliadli koncom roka 2007 v chovateľskej stanici pána Benkoviča (Rohrbach-Benko). Bola prekrásna, pôvabná biela snehová gulička, ľadový medvedík, proste čarovné šteniatočko, nič nenaznačovalo, že by to mal byť veľký ostrý pes… V januári 2008 sme si boli slávnostne po ňu – a doniesli sme si domov hneď aj jej fľakatú sestričku Fleku.

Flekinka a Blekynka – stále spolu, január 2008

Flekiška a Blekiška, 2008

Bleky je úžasný psík. Ako maličká bola skôr opatrná, rozvážna. Už od malička sa prejavovala ako osobnosť a to jej zostalo do dospelosti. Jej charakteristické vlastnosti sú pozitivita a aktivita. Má rada ľudí aj iných psíkov, je pripravená zoznámiť sa a hrať, no v prípade akéhokoľvek náznaku agresie nastane bleskurýchly obrat o 180 stupňov a z milého psíka je saň. Svoje územie si nekompromisne bráni, nie je však zbytočne zlá, preto s ňou nie je problém ísť do mesta či na prechádzku do parku.

Jej sestra Flekinka ju prijala ako autoritu hneď od začiatku a to zrejme spôsobilo to, že tie dve spolu stále skvelo vychádzajú.

Blekynka a Flekinka, stále spolu – tu mali 12 mesiacov:

2008

Každú nedeľu máme zabehnutý rituál. Akonáhle vezmem ráno do ruky vodítko a obojok, objavia sa tri nastrčené hlavy: vezmi mňa, mňa, mňa!

Keďže mám len jedny ruky (a nervy), výlety na cvičák im striedam čo najspravodlivejšie. Raz ide Blekyna, inokedy Flekina alebo Ciculán.

Naši aziati chodia na cvičák radi. Stretnú tam kamarátov psíkov, s ktorými sa ponaháňajú a trošku pracovať im neublíži. Na cvičáku ma má ten vyvolený psík iba sám pre seba a obaja si to užívame. Asi najšikovnejšia je Blekynka, tá sa naučí vždy všetko najrýchlejšie a obraty robí krajšie ako hociktorý ovčiak. A v odložení sa tiež vyrovná hociktorému psíkovi.

Blekynka a odloženie

Jediné, čo s nimi nerobím, je obrana. Aziata nie je potrebné dráždiť na ľudí či učiť obranu. On to má v sebe, on inštinktívne vie, čo má robiť.

Bleka a Fleka, tu majú 18 mesiacov, na výstave v Nitre

Takto my zvykneme cestovať na výstavu – zľava: Blekyna, v strede Šaňo Ciculán, vpravo leží Flekiška

2009

Bleky na klubovej výstave v Čaradiciach, september 2009:

Keď mala Bleky necelé dva roky, zobrala som ju na stretnutie chovateľov SAO do Čiech na akciu „Řásná“. Konal sa prvý ročník a program vyzeral veľmi zaujímavo: test v obranách a posúdenie exteriéru významným chovateľom a odborníkom na SAO pánom Timurom Chabibulinom.

Bola som zvedavá, či sa Bleky dokáže presadiť aj v konkurencii iných SAOškov. 

Nevedela som, do čoho ideme, keďže obranu som s ňou nikdy neskúšala, ale nemala som obavy, pretože jednak išlo len o test a navyše o Blekynke som nikdy nezapochybovala – podľa mňa má vrodený inštinkt konať správne v každej situácii, takže som dúfala, že sa správne zachová.

A aj sa zachovala, urobila mi strašnú radosť, pretože sa šupákov nezľakla a svoju paničku si razantne bránila. V dospeláckej vekovej kategórii – feny nad 2 roky – sa umiestnila na 1.mieste, i keď bola zo všetkých najmladšia. Medaila, diplom a pohár za prvé miesto v teste povahy zaujímajú u nás čestné miesto na výstavke slávy :o))

Navyše svoj úspech korunovala na druhý deň, keď pán Timur Chabibulin posudzoval exteriér a pri posudzovaní sa zameriaval na sledovanie správania sa zvierat. Blekynku umiestnil na tretie miesto a povedal mi:

U nijo jesť ošíbok, no jijo charakter mne ponravilsja….“

v preklade: „Ona má chyby, ale jej charakter sa mi zapáčil“

Som mu vďačná za tieto slová, presne Blekynku vystihujú a ja to vnímam ako veľkú poctu.

Blekynkin úspech je zároveň aj úspechom chovateľskej práce pána Benkoviča z Rohrbach-Benko. Je to chovateľ, ktorý nezabúda na to, že povaha je u aziata rovnako dôležitá ako exteriér a ja som mu za Blekynkinu povahu vďačná.

Dňa 12.12.2009 prebehlo krytie našej Blekynky (Dyra Rohrbach-Benko) skvelým psíkom Turkmen Kala Ugur. Bleky si s Ugurom padla do oka a výsledok na seba nechal čakať dva mesiace. Stálo to však za to. V noci 10.02.2010 sa nám narodilo 6 šteniatok- tri fenečky a traja psíkovia.

2010

V júni 2010 sme boli s Blekou obhájiť si medailu na II. ročníku stretnutia SAO v testovaní povahy na figuranta, ktorý sa konal 5.- 6.6.2010 v Řásnej na snáď najlepšej SAO akcii v rámci Česko -Slovenska. Blekiška oslávila úspech, od pána Kacnelsona dostala ocenenie 1 +, čo bolo snáď najvyššie možné, v celkovom vyhodnotení pováh obsadila tretie miesto a z výstavy si odniesla známku „výborná“, pre naše šakalky a aj pre mňa to bol úžasný víkend plný úspechov : )

Na fotkách vidíte Blekišku a pána Vadima Kacnelsona – osobne si odfiguroval všetkých SAO, ktorí sa odvážili ísť do testu na figuranta.

15.7.2011 sa Blekynke narodilo 6 šteniatok, náš vrh „D“ – všetci bieli, tri fenečky a traja psíci. Otec šteniatok je Ugur, ide o opakované spojenie, zamerané na povahu :o)

Bleka a Fleka, stále spolu, 2011

2012

Flekinka a Blekynka – stále spolu, 2012

Flekiška v popredí, za ňou Bleka:

Flekiška, rok 2011

Bleky na Řásnej, jeseň 2009

Vlani na jeseň v r.2009 sa v českom mestečku Řásná konal prvý ročník skvelej akcie, zameranej na otestovanie si pováh u svojich SAO bez obmedzení. …

Posted in Blekyna | Leave a comment

Predstavujeme Blekynku

Bleky, vlastným menom DYRA Rohrbach-Benko O Blekyne: Blekynka je už od malička špekulant. Ako šteniatko dostávala granule s DHA kyselinou na rozvoj mozgu a zdá …

Posted in Blekyna | Leave a comment

Blekyna na vystave 1

daesffsfgdsgdfsgfdsg gsfdgfdsgsfdgsdfgfd

Posted in Blekyna | Leave a comment